Finansowa encyklopedia

Faktoring- Dbanie o płynność finansową

Sprawdź, jak zadbać o płynność finansową

Ogromnym zagrożeniem dla przedsiębiorstwa jest utrata płynności finansowej. Problemy z płynnością finansową dotyczą przede wszystkim początkujących firm, których właściciele nie posiadają w tej dziedzinie wystarczającego doświadczenia. Tak naprawdę problem ten może jednak dopaść każde przedsiębiorstwo (niezależnie od branży). Czym tak właściwie jest płynność finansowa? I w jaki sposób można o nią zadbać? Odpowiedź uzyskacie po przeczytaniu tego artykułu. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Czym jest płynność finansowa?

Definicja płynności finansowej określa różnicę pomiędzy wpływami a wydatkami w przedsiębiorstwie. Innymi słowy o płynności finansowej firmy można mówić wtedy, gdy posiada ona zdolność do pokrywania bieżących zobowiązań finansowych (na przykład: wypłaty dla pracowników, faktury wystawiane przez dostawców w terminie oraz odprowadzanie podatków) oraz jednocześnie dokonywania również zakupu niezbędnych towarów.

W przypadku osoby prywatnej, o płynności finansowej możemy mówić wtedy, gdy stałe dochody danej osoby pozwalają na bezproblemowe pokrycie wszystkich kosztów życia (np. opłaty za mieszkanie, kredyty, rachunki).

Dlaczego płynność finansowa jest tak ważna? Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywiste. Głównym celem każdej firmy jest zysk. Nie należy jednak brać pod uwagę wyłącznie tego wskaźnika do oceny kondycji przedsiębiorstwa. Wysoki zysk jest bardzo istotny i należy go monitorować, ale może trzeba pamiętać o ważnej kwestii – może być on przekłamany. Co to oznacza?  Wysoki wynik zysku (na przykład w danym miesiącu) może pochodzić z różnych źródeł, a w tym ze spłat zaległych zobowiązań od kontrahentów, pożyczek, kredytów, czy uruchomienia innych rezerw finansowych.

Dbanie o płynność finansową- faktoring

Dodatkowo wysoki zysk nie zagwarantuje tego, że przedsiębiorstwo będzie mogło uniknąć kryzysu w firmie oraz przestoju w produkcji lub wykonywaniu usług. Co zatem brać pod uwagę zamiast zysku? Zdecydowanie bardziej miarodajnym czynnikiem w ocenie kondycji firmy będzie wspominana już płynność finansowa. Jej brak w długiej perspektywie czasu doprowadzi do nieodwracalnych skutków. Zastój produkcji zmniejszy wyniki finansowe. Brak wypłat dla pracownika doprowadzi do fali zwolnień i pogorszenia jakości, a konsekwencji firma upadnie.

Utrzymywanie płynności finansowej w działalności gospodarczej

Rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej warto zastanowić się nad wyborem działań pozwalających na ciągłe utrzymywanie płynności finansowej. Rynek finansowy oferuje obecnie przedsiębiorcom kilka rozwiązań, które mogą znacznie pomóc w zachowaniu płynności finansowej. Do najpopularniejszych należą między innymi: faktoring, kredyt bankowy oraz leasing zwrotny. Na czym polegają te trzy typu usług?

• faktoring – czyli usługa, która polega na wykupie od przedsiębiorstwa (faktoranta) przez firmę faktoringową (tak zwanego faktora) nieprzeterminowanych należności z tytułu sprzedaży towarów bądź usług. Oznacza to, że w przypadku zakupu przez kontrahenta towaru lub usługi, przedsiębiorca może liczyć na wcześniejsze otrzymanie od firmy faktoringowej części kwoty widniejącej na fakturze długoterminowej. Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat faktoringu, jego rodzajów oraz licznych zalet.

• kredyt bankowy – jest to pewna kwota pieniężna udostępniona kredytobiorcy przez bank na ściśle określony czas oraz na dokładnie sprecyzowanych warunkach. Warunki te razem z terminem spłaty kredytu zawierane są w umowie, którą w formie pisemnej spisują bank oraz kredytobiorca. Kredyt bankowy może być pobierany zarówno przez osoby prywatne, jak i osoby prowadzące działalność gospodarczą. Jest on zazwyczaj szansą na realizację potrzeb, które bez niego byłyby prawdopodobnie poza zasięgiem.

Co należy zrobić, aby móc otrzymać kredyt? Wniosek o taką formę pomocy gotówkowej może złożyć każda osoba pełnoletnia, która jest w stanie wykazać stały przychód. Osoba ubiegająca się o kredyt nie może również widnieć w rejestrze dłużników. Wszystko sprowadza się więc do dwóch czynników: zdolności kredytowej oraz dobrej historii kredytowej. Czy kredyt to dobre rozwiązanie? Pamiętajmy o tym, że podpisanie umowy z bankiem to długi proces i skomplikowane procedury. Od przedsiębiorców wymaga się uzyskania zaświadczeń o niezaleganiu ZUS i US. Dodatkowo potrzebna jest zdolność kredytowa. Na koniec nie można zapominać o tym, że kredyt wlicza się do ogólnej punktacji w BIK.

leasing zwrotny – rodzaj umowy pomiędzy przedsiębiorcą a firmą leasingową. Polega ona na tym, że przedsiębiorca sprzedaje firmie leasingowej przedmiot, który stanowi środek trwały w jego firmie. Następnie bierze on ten przedmiot w leasing. Przedsiębiorca może dzięki temu nadal korzystać z tego przedmiotu (oczywiście na warunkach określonych w umowie leasingowej), a dodatkowo ma on również zapewnione środki z jego sprzedaży.

Faktoring sposobem na utrzymanie płynności finansowej

Dbanie o płynność finansową- faktoring

Faktoring uznawany jest za jedno z najskuteczniejszych narzędzi prowadzących do poprawy sytuacji finansowej przedsiębiorstwa (i to w stosunkowo krótkim czasie). Usługa faktoringu umożliwia uzyskanie środków pieniężnych w znacznie szybszym terminie w porównaniu do określonego terminu płatności (widniejącego na fakturze długoterminowej wystawionej kontrahentowi). Dzięki niemu możliwie jest otrzymanie nawet 80-90(?) procent wartości kwoty określonej na fakturze.

Firma faktoringowa, taka jak GoMoney.pl, może wypłacić środki pieniężne już tego samego dnia po wystawieniu faktury przez przedsiębiorcę. W ten sposób znacznie skrócony zostaje okres konwersji gotówki, co bardzo korzystnie wpływa na płynność finansową danej firmy. Faktoring umożliwia więc uzyskanie dodatkowego finansowania bez obowiązku zaciągania kredytu. Zaletą tego rodzaju usługi jest również brak szczególnych wymagań koniecznych do spełnienia. Jedynym warunkiem skorzystania przez firmę z usługi faktoringu jest prowadzenie sprzedaży z odroczonymi terminami płatności.

Środki uzyskiwane dzięki faktoringowi (wypłacane przez firmę faktoringową na podstawie faktur) mogą zostać wykorzystane do spłaty krótkoterminowych zobowiązań w przedsiębiorstwie, dzięki czemu firma może na bieżąco regulować wszystkie swoje rachunki. Dodatkowo szybko uzyskane pieniądze pozwalają także na prowadzenie inwestycji. Oprócz utrzymania płynności finansowej, usługa faktoringu umożliwia również firmie nieustanny rozwój (który jest niezbędny do zaistnienia firmy na rynku). Korzystanie z usługi faktoringu sprawia więc, że ryzyko prowadzenia własnej działalności gospodarczej znacznie spada. Dlatego też warto zdecydować się na tę formę finansowania przedsiębiorstwa.

Podsumowanie

Masz problemy z płynnością finansową w swojej firmie? Nie jesteś w stanie na bieżąco spłacać wszystkich należności? Twoja firma prowadzi dodatkowo sprzedaż z odroczonymi terminami płatności? Dobrym posunięciem będzie więc skorzystanie z usługi faktoringu GoMoney.pl. Dzięki niemu będziesz mógł szybko pozyskać gotówkę z nieopłaconych faktur, co pozwoli Ci na pokrycie aktualnych wydatków (a to z kolei pozwoli na utrzymanie płynności finansowej). Firma korzystająca z usługi faktoringu Gomoney może otrzymać 100% netto wartości faktury już tego samego dnia po jej wystawieniu.

Zostań z nami

Sprawdź inne artykuły