Finansowa encyklopedia

Wszystko, co trzeba wiedzieć o białej liście podatników VAT

Białą listę podatników VAT wprowadzono w życie we wrześniu 2019 roku. Zastąpiła ona prowadzone dotychczas listy podatników zarejestrowanych i niezarejestrowanych VAT, a także tych osób i przedsiębiorców, którzy z różnych powodów zostali wykreśleni z rejestrów VAT bądź też przywróceni do nich po upływie określonego czasu. Dzięki dostępowi do jednolitego, ogólnopolskiego spisu płatników VAT przedsiębiorcy zyskali możliwość bezproblemowego weryfikowania. Warto dowiedzieć się, czym jest biała lista podatników VAT oraz jakie dane są w niej uwzględniane.

Wszystko, co trzeba wiedzieć o białej liście podatników VAT

Co to jest biała lista?

Biała lista płatników VAT, zwana też white list, to dostępna dla wszystkich zainteresowanych podmiotów baza danych, w której zamieszcza się dane dotyczące wszystkich podmiotów, które widnieją w prowadzonych rejestrach podatkowych jako płatnicy VAT. Co więcej, znajdują się w niej także informacje na temat podmiotów, które zostały wykreślone bądź przywrócone do rejestrów VAT.

Jednostką odpowiedzialną za przygotowywanie oraz systematyczne uzupełnianie zapisów znajdujących się na białej liście płatników VAT jest szef Krajowej Administracji Skarbowej. Dokument ten jest dostępny zarówno w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), jak i na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Biała lista VAT jest całkowicie bezpłatna. Za dostęp do zgromadzonych w niej informacji nie trzeba uiszczać żadnych opłat.

White-list mieści w sobie szereg informacji odnośnie do danego podmiotu będącego obecnie lub w przeszłości płatnikiem VAT. Wśród nich wymienia się:

• nazwę firmy oraz dane osobowe przedsiębiorcy;

• status podmiotu (płatnik VAT czynny, zwolniony bądź wykreślony z rejestru);

• numer REGON;

• adres siedziby firmy;

• numer KRS;

• dane osobowe osób reprezentujących dany podmiot, a także wspólników;

• numery identyfikacji podatkowej wyszczególnionych powyżej osób;

• podstawy prawne wymienionych powyżej czynności;

• numery rachunków rozliczeniowych w banku, a także kont w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej istniejących w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą;

• datę rejestracji danego podmiotu jako płatnika VAT oraz ewentualnego wykreślenia z rejestru oraz ponownego przywrócenia do niego;

• numer identyfikacji podatkowej (NIP);

Co istotne, dane na temat numerów rachunków rozliczeniowych podaje się do publicznej wiadomości w white-list tylko wówczas, gdy odnoszą się one do obecnie zarejestrowanych bądź przywróconych do rejestru płatników VAT. Nie dotyczy to natomiast podmiotów wykreślonych z white-list. Na białej liście VAT nie uwzględnia się danych firm nie będących podatnikami VAT.

Czemu służy biała lista?

Głównym celem stworzenia białej listy płatników VAT było udostępnienie przedsiębiorcom różnych danych podatkowych na temat kontrahentów, z którymi współpracują bądź planują rozpocząć współpracę. W szczególności w bazie tej można sprawdzić, czy kontrahent zalicza się do kategorii czynnych czy też biernych podatników VAT.

W przypadku, gdy nie pozwolono kontrahentowi na rejestrację lub wykreślono go z rejestrów albo przywrócono go do nich, można poznać podstawę prawną tych decyzji. Po sprawdzeniu zapisów zawartych na białej liście VAT można także zaakceptować podany numer rachunku bankowego, na który dokonuje się później przelewu na rzecz kontrahenta.

Zgodnie z obowiązującym prawem przedsiębiorca ma obowiązek dokonywania weryfikacji zgodności podanego przez kontrahenta numeru z tym, który został zamieszczony na białej liście płatników VAT. Warto jednak pamiętać o tym, że wspomniane zobowiązanie dotyczy jedynie wybranych transakcji. Chodzi tutaj o sytuacje, gdy dostawca jest czynnym podatnikiem VAT, a także wówczas, gdy wartość brutto całej transakcji przekracza 15 tys. zł.

Rachunki rozliczeniowe wyszczególnione na white list pobiera się automatycznie z bazy Krajowej Administracji Skarbowej. Potwierdza się je najpierw za pomocą Systemu Teleinformatycznej Izby Rozliczeniowej (STIR). Po zgłoszeniu szef Krajowej Administracji

Skarbowej dokonuje weryfikacji informacji. Dzięki temu można wykluczyć ewentualność popełnienia przestępstwa polegającego na wyłudzeniu podatku. Procedurę zamieszczenia numeru konta na białej liście VAT inicjuje bank. Zgłasza on dany rachunek firmowy wskazany przez przedsiębiorcę w urzędzie skarbowym.

Wszystko, co trzeba wiedzieć o białej liście podatników VAT

Jakie czynności trzeba wykonać, aby znaleźć się na białej liście podatników?

Jak już było wspomniane, prowadzeniem BLP zajmuje się dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej. Tylko on jest jedyną jednostką odpowiedzialną za dopełnianie wszystkich formalności z tym związanych. Przedsiębiorca nie ma natomiast żadnych zobowiązań wynikających z wprowadzenia białej listy podatników VAT. Nie ciąży na nim np. obowiązek składania systematycznych wniosków dotyczących tego typu kwestii. Szef Krajowej Informacji Podatkowej pozyskuje tego typu dane z rejestrów publicznych.

Może się natomiast zdarzyć, że podane na white-list dane podatkowe odnoszące się do danego podmiotu gospodarczego ostatecznie okażą się błędne. W takiej sytuacji przedsiębiorca musi złożyć wniosek o dokonanie wszelkich niezbędnych korekt. Jeśli tego nie zrobi, musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi swoich zaniedbań. Dlatego warto na bieżąco monitorować dane dotyczące prowadzonej przez siebie firmy dostępne w sprawozdaniach władz publicznych.

Przedsiębiorco, uważaj, gdzie przelewasz swoje pieniądze…

Biała lista podatników VAT została opracowana po to, aby przedsiębiorcy przelewający pieniądze na konto kontrahenta mieli realną możliwość weryfikacji, czy pieniądze z transakcji rzeczywiście trafiają na rachunek danego przedsiębiorcy w ramach zapłaty za towar lub zrealizowaną usługę. Jeśli tego nie zrobi, a okaże się, że dwa numery nie pokrywają się ze sobą, w takiej sytuacji nie może on zaliczyć zapłaconej kwoty do kosztów uzyskania przychodu. Co więcej, może tez ponieść sankcje karne w postaci solidarnego odpowiadania za dług wobec Skarbu Państwa w razie, gdy kontrahent nie zapłacił podatku od transakcji.

Pamiętaj o faktoringu w GoMoney.

Zawsze należy sprawdzać swoich kontrahentów. Jednym z pierwszych kroków jest sprawdzenie białej listy podatników. Tylko wtedy masz pewność, że klient działa legalnie i można mu zaufać. W razie problemów z płynnością finansową, zaproponuj swojemu kontrahentowi usługę faktoringu jawnego w GoMoney. To pieniądze prosto na Twoje konto w kilka chwil. Niezależnie od tego, w jakiej branży działasz.

Zostań z nami

Sprawdź inne artykuły