Finansowa encyklopedia

Finansowanie faktur dla start-upów! Co musisz wiedzieć?

Z finansowania faktur coraz chętniej korzystają firmy, które działają na rynku już od dłuższego czasu. Tymczasem okazuje się, że dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii i optymalizacji całego procesu z faktoringu w GoMoney mogą korzystać start-upy nawet od 1 dnia prowadzenia działalności. Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na finansowanie faktur i jakie korzyści niesie za sobą takie rozwiązanie.

Jak możesz spożytkować środki z finansowania?

Na początku warto przybliżyć, na czym dokładnie polega finansowanie faktur. Otóż przedsiębiorcy wystawiają zazwyczaj faktury z odroczonym terminem płatności, udzielając tym samym swojemu kontrahentowi kredytu kupieckiego.

Faktoring to dobra praktyka, która przyjęła się w środowisku biznesowym. Często im dłuższe terminy płatności, tym większą liczbę klientów może pozyskać przedsiębiorstwo. Niemniej jednak wiąże się to z pewną niedogodnością, jaką jest brak możliwości dysponowania gotówką. Została ona bowiem zamrożona w należnościach, dlatego firma nie może nią swobodnie obracać. Z pomocą przychodzi finansowanie faktur, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie wcześniej płatności. Często pieniądze znajdują się na koncie już następnego dnia, po przedstawieniu faktury do wykupu.

Warto zauważyć, że chociaż finansowanie faktur nie jest nową usługą, to dotychczas korzystały z niej głównie firmy działające na rynku od lat. Dziś jednak z finansowania wystawionych faktur mogą skorzystać także start-upy, i to od pierwszego dnia działalności.

Wcześniej uzyskane pieniądze można rozdysponować w dowolny sposób. Mogą one posłużyć finansowaniu działalności bieżącej, na przykład dokonywaniu zakupów, opłacaniu zobowiązań handlowych czy wobec pracowników. Niemniej jednak środki finansowe mogą być również zainwestowane w rozwój firmy, zakup nowych środków trwałych czy zrealizowanie dużego projektu. Tak naprawdę to sami właściciele startu-pów decydują o tym, na co przeznaczą otrzymane z finansowania faktur pieniądze. Z tego też powodu warto rozważyć finansowanie faktur w miejscu na przykład zaciągnięcia kredytu bankowego. W przypadku kredytu należy bowiem dokładnie określić, na co zostaną przeznaczone środki finansowe. 

Finansowanie faktur dla start-upów! Co musisz wiedzieć?

Finansowanie faktur – jakie korzyści wyróżniamy?

Finansowanie faktur ma bardzo wiele zalet, o czym przekonały się już firmy korzystające z tejże usługi. Podstawową, już wyżej wymienioną zaletą, jest możliwość dowolnego rozdysponowania otrzymanych środków pieniężnych. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że dzięki finansowaniu faktur można w znaczny sposób poprawić swoją płynność finansową, zarządzać faktycznie posiadanymi pieniędzmi, czy efektywnie monitorować terminy płatności faktur. Co więcej, startup ma również możliwość sprawdzenia kontrahenta, z którym planuje nawiązać współpracę. Te wszystkie korzyści w znacznym stopniu przewyższają koszty, z jakimi związane jest finansowanie faktur (mowa tutaj o wynagrodzeniu dla firmy faktoringowej). Start-up zyskuje bowiem nie tylko możliwość szybszego otrzymania środków finansowych, ale i zabezpiecza przyszłe płatności, a także poprawia swoją stabilność finansową, która podlega surowej ocenie inwestorów, banków czy innych instytucji finansujących. 

Weryfikacja rzetelności i wiarygodności kontrahenta

Współpraca z nieuczciwymi kontrahentami może sporo kosztować każdego przedsiębiorcę. Mowa tutaj przede wszystkim o ryzyku nieotrzymania płatności w terminie bądź, a co grosza, nieotrzymania jej w ogóle. Od nieuczciwych kontrahentów bardzo trudno się uwolnić, lecz można zapobiec nawiązaniu z nimi współpracy. Nauczone doświadczeniem firmy, które długo działają na rynku, zwykle sprawdzają swojego potencjalnego kontrahenta. Często jednak zapominają o tym właściciele start-upów. Zawsze dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta pod kątem jego wiarygodności, także tej finansowej. Brak dokonania płatności może bowiem wynikać nie tylko z niechęci drugiej strony, ale również złej sytuacji majątkowej.

Sprawdzić kontrahenta można na wiele sposobów – mniej lub też nieco bardziej skutecznych. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się zatrudnienie specjalistycznej agencji, która przeprowadza wywiady gospodarcze. Niemniej jednak pobiera ona wysokie wynagrodzenie, które może być sporym obciążeniem dla start-upów. Tymczasem korzystając z finansowania faktur w GoMoney.pl, nabywamy usługę sprawdzenia kontrahenta w pakiecie. Firma świadcząca usługę finansowania zabezpiecza się bowiem przed opłacaniem faktur wystawionych na rzecz nieuczciwych kontrahentów. Specjaliści sprawdzają więc, z kim startup zamierza nawiązać współpracę oraz czy rzeczywiście warto prowadzić interesy z konkretną firmą.

Utrzymanie płynności finansowej (cash-flow)

Utrzymanie płynności finansowej jest jednym z podstawowych zadań każdego przedsiębiorstwa. Termin płynność finansowa oznacza, że dany podmiot jest w stanie regulować swoje bieżące zobowiązania. Eksperci są zgodni co do tego, że tylko firmy, które utrzymują płynność na wysokim poziomie, mają duże szanse na rozwój. Analitycy zaś utrzymują, że poziom płynności finansowej w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób dopasowane są do siebie terminy zapadalności faktur zakupowych oraz sprzedażowych. Bardzo ryzykowne jest więc wyznaczanie zbyt długich terminów płatności dla swoich kontrahentów.

Z drugiej jednak strony nie możemy zapominać, że konieczność prolongowania terminów płatności w pewien sposób wymusza na nas rynek. Klienci chętniej bowiem korzystają z usług firm, które dają im możliwość późniejszego dokonania zapłaty. Z problemem tym możemy poradzić sobie na dwa sposoby – albo korzystamy z usług firm, które proponują dłuższe terminy płatności, albo decydujemy się na finansowanie faktur. O ile pierwsze rozwiązanie może okazać się trudne w realizacji, o tyle drugie z nich jest na wyciągnięcie ręki.

Start-upy w szczególności powinny zadbać o wysoki poziom płynności finansowej. To od niej w dużej mierze zależeć będzie pozycja, jaką zajmą na rynku. Poprawa cash-flow umożliwia również ubieganie się o kredyt bankowy, który niechętnie przyznaje się nowopowstałym firmom. W przypadku wnioskowania o kredyt bankowy oceniana jest między innymi zdolność finansowa, której ocena zależy od stopnia bieżącej płynności, jaką cechuje dane przedsiębiorstwo.

Finansowanie faktur dla start-upów! Co musisz wiedzieć?

Monitorowanie terminów płatności sfinansowanych faktur i pomoc przy ewentualnym dochodzeniu należności 

Wielu przedsiębiorców zapomina o bardzo ważnej kwestii, jaką jest bieżące monitorowanie terminów płatności. Niestety, brak kontroli nad należnościami sprzyja powstawaniu zatorów płatniczych. Monitorowanie terminów płatności może wyglądać dwojako. Niektóre firmy już na krótko przed datą zapadalności faktury informują swojego kontrahenta o konieczności dokonania zapłaty. Można zrobić to telefonicznie lub mailowo. Taka informacja ma na celu przypomnienie kontrahentowi o fakturze, którą wkrótce jest zobowiązany opłacić.

Czasami opóźnienie w zapłacie wynika nie z niechęci, a z przeoczenia. Samodzielne monitorowanie terminów płatności może być nieco problematyczne – start-upy zwykle nie zatrudniają osób, którym mogłyby zlecić wykonywanie tej czynności w wolnym czasie. Co więcej, godziny spędzone na sprawdzaniu płatności można poświęcić na inne czynności, które mają na celu przede wszystkim rozwój firmy. Tymczasem korzystając z finansowania faktur w GoMoney.pl, nasze należności są na bieżąco monitorowane. Dzięki temu o opóźnieniu w dokonaniu płatności jesteśmy informowani niemalże od razu.

Start-upy, które korzystają z usługi finansowania faktur, otrzymują również pomoc przy ewentualnym dochodzeniu swoich należności. Nie jest tajemnicą, że sam proces windykacji jest bardzo czasochłonny. Co więcej, właściciele startupów nie zawsze dysponują odpowiednią wiedzą związaną z metodami windykacji. Niemniej jednak nie możemy dopuścić do sytuacji, w której w ogóle nie otrzymamy należnej płatności. Dlatego też finansowanie faktur związane jest bezpośrednio z pomocą startupom przy dochodzeniu zaległych należności.

Zarządzanie realnymi środkami

Problemem wielu przedsiębiorstw jest to, że tak naprawdę nie wiedzą one, jakimi środkami pieniężnymi dysponują. Część pieniędzy znajduje się na rachunku bankowym, jednak znaczna ich ilość może być również zamrożona w należnościach. To zaś sprawia, że przedsiębiorcy nie potrafią w sposób efektywny inwestować, a więc pomnażać posiadanego majątku. Nie wiedzą również, na jakie wydatki mogą sobie pozwolić, aby jednocześnie zachować stabilność finansową. Problem ten dotyczy większości start-upów. Ostatecznie nie powołują ich do życia analitycy finansowi, a osoby, które mają dobry, innowacyjny pomysł na własny biznes. Nie muszą one jednak znać się na finansach – z pomocą przychodzi im finansowanie faktur, dzięki któremu mogą zarządzać realnymi środkami, które posiadają.

Jak to działa? Otóż w ramach finansowania faktur firma otrzymuje na konto należne pieniądze w bardzo krótkim czasie. Dzięki temu widnieją one nie jako niezapłacone faktury, a jako realne środki pieniężne. Do każdego z nas lepiej przemawia kwota, która znajduje się na koncie, zamiast na nieopłaconej fakturze.

Możliwość zarządzania faktycznie posiadanymi środkami pieniężnymi wiąże się również z dobrowolnym ich rozdysponowaniem. Za pomocą finansowania faktur możemy na przykład łatać luki finansowe (których powstawanie jest normą nawet w przypadku doświadczonych przedsiębiorców) bądź realizować większe projekty inwestycyjne. Wszystko tak naprawdę zależy od nas i naszej wizji na rozwój przedsiębiorstwa.

Faktoring w GoMoney.pl – zalety

Faktoring w GoMoney.pl to przejrzyste zasady współpracy i szybkie wsparcie finansowe wtedy, kiedy tego potrzebujesz. Pozostałe zalety to weryfikacja nawet w 18 sekund , limit do 5 mln zł, możliwość negocjacji cen, przejrzysty system opłat i wygodna aplikacja, która umożliwia błyskawiczne wprowadzanie faktur. Wspieramy wszystkie firmy niezależnie do wielkości i branży, w tym również start-upy!

Finansowanie faktur dla start-upów! Co musisz wiedzieć?

Nowe możliwości dla start-upów

Korzyści z finansowania faktur jest naprawdę wiele, o czym od lat przekonuje się coraz większa liczba przedsiębiorstw. Niemniej jednak, warto zwrócić uwagę na to, że wcześniej usługa ta przeznaczona była głównie dla firm, które zdobyły już dobrą pozycję na rynku. Niewiele podmiotów finansowało nowo powstałe przedsiębiorstwa, nie mówiąc już o startupach.

Skąd taka tendencja? Na ogół start-upy uznawane są za bardzo ryzykowne – choć mogą one odnieść sukces, a tym samym osiągnąć duże zyski, to jednak większość instytucji finansowych podchodzi do nich sceptycznie. Dlatego też młode firmy mają poważny problem ze znalezieniem odpowiednich źródeł finansowania. Nową możliwością dla start-upów, która może poprawić ich kondycję finansową, a także przynieść szereg dodatkowych korzyści, jest finansowanie faktur.

Które firmy w szczególności powinny rozważyć skorzystanie z tejże usługi?

Finansowanie faktur skierowane jest przede wszystkim do świadomych przedsiębiorców, którzy poszukują różnorodnych źródeł finansowania. Nie jest tajemnicą, że prowadzenie działalności gospodarczej, szczególnie w początkowych etapie, pochłania wiele środków pieniężnych. Z tego też powodu usługa finansowania faktur przeznaczona jest również dla firm, które dopiero zaczynają aktywnie działać na rynku. Warto mieć na uwadze, że w przypadku start-upów uzyskanie kredytu może być bardzo trudne.

To samo dotyczy leasingu – zwykle firmy leasingowe podpisują umowę z podmiotami, które mogą pochwalić się wieloletnią działalnością i stabilnymi finansami. Tymczasem nasza usługa faktoringowa pozwala start-upom taką właśnie stabilność budować. Wykorzystując nowoczesne technologie oraz usprawniając procesy, możemy do każdego klienta podejść w sposób unikatowy.

Indywidualnie oceniamy każdy podmiot gospodarczy, który chciałby rozpocząć z nami współpracę. Wierzymy, że start-upy tworzą pełni pomysłów, kreatywni ludzie. Niemniej jednak zdajemy sobie także sprawę z tego, że bardzo często barierą rozwoju są pieniądze – wiele podmiotów gospodarczych nie przetrwało na rynku ze względu na brak odpowiednich źródeł finansowania. Tymczasem my, finansując faktury start-upom, dajemy im szansę na dalszy rozwój i wdrażanie własnych, niepowtarzalnych pomysłów. Bez względu na to, w jakiej branży działa Twój start-up, już dziś pomyśl o finansowaniu faktur, dzięki któremu uzyskasz kontrolę nad firmowymi pieniędzmi. 

Zostań z nami

Sprawdź inne artykuły