Finansowa encyklopedia

Faktoring jawny a cichy – porównanie

Faktoring jest jedną z innowacyjnych usług, która pozwala zachować firmom płynność finansową i rozwiązać jej problemy ze zdolnością kredytową. Szczególne znaczenie będzie miał on dla tych przedsiębiorstw, które chcą zachować świetne relacje z kontrahentami. Oznacza to konieczność zapewniania im coraz to dłuższych terminów spłat. Nie da się ukryć, że zwlekanie z należnościami, może przedłużyć się nawet do 120 dni, a to oznacza jedynie zatory finansowe i późniejsze problemy w firmie. Właśnie w tym celu warto skorzystać z usług faktoringu GoMoney.pl. Warto wiedzieć, że poszczególne rodzaje finansowania mogą znacznie się od siebie różnić. Czym jest więc faktoring jawny, a czym faktoring cichy?

Faktoring jawny

Faktoring jawny jest jednym z rodzajów faktoringu, w którym sposób finansowania całej wierzytelności jest niezwykle czytelny. Polega on bowiem jedynie na cesji. Można więc łatwo się domyślić, że w tej formie faktoringu, faktor zawiera umowę z faktorantem – czyli przedsiębiorstwem, którego problemem są faktury z niezwykle długim terminem spłaty. Wówczas to właśnie faktor na podstawie zawartej umowy, przejmuje zaległe wierzytelności, a także prawa i obowiązki z nimi związane. W zamian finansuje on nawet do 100% faktury. Dokonuje tego zwykle natychmiast, po wystawieniu takiego dokumentu przez firmę.

Faktoring jawny a cichy – porównanie

Kontrahenci, którzy otrzymują wystawione faktury są również poinformowani o tym, że finansowane są one ze źródeł faktora. Oznacza to, że są oni świadomi tego, skąd pochodzi finansowanie faktur. Co więcej, w niektórych wypadkach, to właśnie kontrahent musi udzielić zgody na cesję zaległości, by finansowanie od faktora, mogło dojść do skutku. W faktoringu jawnym zawsze musi zostać podany specjalny numer konta osoby, która finansuje faktury – czyli faktora. Wówczas rozliczenia płatności kontrahent musi dokonać bezpośrednio na to konto.

Faktoring cichy

W faktoringu cichym, jak sama nazwa wskazuje, faktor dokonuje cichej cesji wierzytelności. Kontrahent nie jest więc informowany o tym, że cały okres spłaty faktury, jest również objęty umową pomiędzy przedsiębiorstwem, a firmą oferującą usługi faktoringu. Nie są więc udzielane żadne informacje odnośnie negatywnej zdolności płatniczej, a wszystko odbywa się w myśl określony umową. Dla klientów, nie zachodzą żadne zmiany.

Wciąż spłacają oni faktury na konto przedsiębiorstwa, które dokonuje rozliczeń. Niemniej jednak ryzyko transakcyjne w większej mierze ciąży na faktorze. Oznacza to, że w przypadku faktoringu cichego, firma musi uzyskać pozytywną ocenę, dotyczącą swojej zdolności finansowej.

Faktoring jawny a cichy. Co je różni?

Oba rodzaje faktoringu, znacznie się od siebie różnią. Przed podjęciem decyzji o tym, z którego z nich lepiej jest skorzystać, warto zapoznać się z pewnymi wyznacznikami:

Ryzyko

W przypadku faktoringu cichego większe ryzyko transakcyjne spoczywa na firmie faktoringowej, a co za tym idzie, taka usługa może być obarczona większymi wymaganiami co do skorzystania z niej. W faktoringu jawnym kontrahent dokonuje rozliczenia bezpośrednio z faktorem. Natomiast w faktoringu cichym kontrahent nie jest świadomy, że jego faktura jest w ten sposób finansowana.

Dostępność

Faktoring jawny jest niezwykle łatwo i powszechnie dostępny, w przeciwieństwie do faktoringu cichego. Jest to również jedna z najpopularniejszych form finansowania należności, jednocześnie charakteryzująca się najniższymi kosztami.

Faktoring jawny a cichy – porównanie

Cena

Faktoring cichy charakteryzuje się wyższymi opłatami, co ma związek ze wspomnianym już ryzykiem, które podejmuje firma faktoringowa. Kontrahent nie ma świadomości o przejęciu spłaty, więc dalej reguluje należności na konto klienta. Mniej komfortowe położenie faktora- skutkuje wyższymi opłatami faktoringu cichego.

Wymagania co do przedsiębiorcy

Faktoring jawny, nie ma specjalnych wymagań co do przedsiębiorcy, gdyż to nie firma spłaca należne zobowiązania, a dokonuje tego bezpośrednio kontrahent na konto faktora. W przypadku faktoringu cichego niezbędne jest wykazanie się odpowiednią zdolnością finansową, gdyż kontrahent dokonuje rozliczeń na konto firmowe, a to przedsiębiorca rozlicza się z faktorem.

Kiedy warto skorzystać z faktoringu cichego?

Z faktoringu cichego mogą, a nawet powinni skorzystać wszyscy ci przedsiębiorcy, którym zależy na jak najszybszym sfinansowaniu faktur. Co więcej, często przedsiębiorcy nie są pewni, w jaki sposób zostanie odebrany faktor przed kontrahenta. Można więc powiedzieć, że faktoring cichy jest idealnym rozwiązaniem, które podtrzyma niezburzone relacje z kontrahentami. Jednocześnie wesprze nasze przedsiębiorstwo finansowo.

Faktoring cichy- dla kogo?

Ogromny wpływ na płynność interesów przedsiębiorstwa mają relacje z kontrahentami. Niektórzy przedsiębiorcy nie mogą lub nie chcą informować swoich klientów o tym, że zdecydowali się na rodzaj finansowania zewnętrznego. To właśnie dla nich został stworzony faktoring cichy, który nie tylko pozwoli im na uniknięcie zatoru płatniczego, ale równocześnie zadba o relacje biznesowe. Mogą skorzystać z niego zarówno małe, jak i duże przedsiębiorstwa, o ile mają wystarczającą płynność finansową.

Faktoring jawny a cichy – porównanie

Usługa faktoringu w GoMoney.pl

GoMoney.pl to doskonała i elastyczna oferta faktoringowa dla małych, średnich, dużych firmy i start-upów, które są pomijane przez banki. Wystarczy tylko kilka sekund, aby wprowadzić fakturę do elektronicznego systemu. To wszystko bez zbędnych formalności i dokumentów z Twojej strony. W ten sposób możesz zyskać od ręki nawet 5 mln zł. Masz przy tym przejrzysty system opłat i możliwość negocjacji cen, korzystając z pierwszego w Polsce pionierskiego algorytmu negocjacji cen opartego na sztucznej inteligencji.

Wiemy, jak ważne są dla Ciebie relacje między Tobą, a kontrahentem, dlatego minimalizujemy kontakt do minimum. Dodatkowo otrzymujesz wsparcie prawne i pomoc w odzyskaniu należności. Sprawdź faktoring w GoMoney.pl

Zostań z nami

Sprawdź inne artykuły