Finansowa encyklopedia

Jeśli potrzebujesz pieniędzy, a męczy Cię bankowość, sprawdź jak prosto Twoje problemy rozwiąże finansowanie faktur GoMoney.pl!

Zarówno faktoring, jak i kredyt są sposobami na utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstwa. Te dwie metody finansowania znacznie różnią się jednak od siebie. Usługa faktoringu wydaje się jednak dużo korzystniejsza. Dlaczego? Od kredytu odróżnia ją przede wszystkim znacznie mniejsza ilość wymagań. Chodzi tutaj między innymi o konieczność posiadania historii oraz zdolności kredytowej w przypadku chęci skorzystania z pomocy, jaką jest kredyt (w przypadku faktoringu nie jest to wymagane).

Zobacz, o ile prościej jest z GoMoney.pl

Z faktoringu może skorzystać praktycznie każdy przedsiębiorca. Nie musi on wykazywać regularnych przychodów. W przypadku faktoringu nie jest również wymagany żaden staż działalności firmy. Oznacza to, że mogą z niego skorzystać nawet nowo powstałe przedsiębiorstwa. Niestety, aby móc otrzymać kredyt, należy wykazać co najmniej 24-miesięczny staż swojej działalności. Ponadto kredyt jest rodzajem pomocy udzielanej firmom będącym w bardzo dobrej sytuacji ekonomicznej. Przedsiębiorstwa borykające się z problemami finansowymi nie mogą więc na niego liczyć. Na szczęście wtedy z pomocą może przyjść usługa faktoringu.

faktoring

Poniższa tabela przedstawia zestawienie najważniejszych różnic pomiędzy faktoringiem a kredytem.

 FAKTORINGKREDYT
Sytuacja ekonomiczna firmySłaba lub średniaBardzo dobra
Przychody przedsiębiorstwaNieregularne (np. w przypadku sezonowości)Regularne
Okres prowadzenia działalnościNawet nowo powstałe firmyCo najmniej 24 miesiące
Wiek przedsiębiorcyOd 18 latOd 26 lat
Historia kredytowaNiewymaganaWymagana
Zdolność kredytowaNiewymaganaWymagana

Jak działa faktoring?

Dla niektórych zasada działania faktoringu może wydawać się skomplikowana. W praktyce nie ma jednak w tym nic trudnego do zrozumienia. Czym jest więc sam faktoring?  Jest to usługa, która przeznaczona jest dla firm prowadzących sprzedaż towarów i usług z odroczonym terminem płatności. Jest ona niczym innym jak wykupieniem od danego przedsiębiorstwa nieprzeterminowanych należności z tytułu sprzedaży towarów lub usług.

W jaki sposób dokładnie to wszystko działa? Przedsiębiorca świadczący określone usługi wystawia swojemu klientowi fakturę długoterminową (której termin płatności może wynosić nawet do 120 dni). Następnie wysyła on dowód wystawienia tej faktury firmie faktoringowej, z którą współpracuje. Firma ta na tej podstawie wypłaca przedsiębiorcy zaliczkę za tę wystawioną fakturę, dzięki czemu nie musi on czekać na dokonanie płatności przez klienta. Faktoring jest więc sposobem na szybkie uzyskanie płatności za świadczone przez firmy usługi (lub sprzedawane towary).

Kto uczestniczy w faktoringu?

Faktoring jest usługą, która łączy ze sobą firmę faktoringową (faktoranta), jej klientów oraz odbiorców towarów i usług. Odbiorcy są również nazywani dłużnikami faktoringowymi. Faktoring jest więc transakcją trójstronną. Firma faktoringowa oraz przedsiębiorca odgrywają tutaj aktywną rolę. Odbiorca towarów i usług jest zaś jedynie stroną pasywną.

Jeśli potrzebujesz pieniędzy, a męczy Cię bankowość,  sprawdź jak prosto Twoje problemy rozwiąże finansowanie faktur GoMoney.pl!

Kto przejmuje ryzyko niewypłacalności odbiorcy faktury?

To, kto przejmuje ryzyko niewypłacalności odbiorcy faktury zależy od tego, z jakim rodzajem faktoringu mamy do czynienia. Na tej podstawie wyróżnia się bowiem jego dwa podstawowe typy:

• faktoring z regresem (faktoring niepełny) – mamy z nim do czynienia wtedy, gdy firma faktoringowa wykupuje należności od swojego klienta bez przejmowania ryzyka niewypłacalności jego kontrahentów. Jeśli kontrahent nie dokona więc płatności w określonym na fakturze terminie, wówczas przedsiębiorca będzie niestety zobowiązany do zwrotu zaliczki otrzymanej wcześniej od firmy faktoringowej.

• faktoring bez regresu (faktoring pełny) – w przypadku tego rodzaju faktoringu to faktor bierze na siebie pełne ryzyko niewypłacalności kontrahentów. Dzięki niemu przedsiębiorca może spać spokojnie, gdyż nie musi się martwić ryzykiem niedokonania płatności przez swoich klientów. Nawet jeśli nie zapłacą oni za usługi w terminie, faktorant nie będzie zobowiązany do zwrotu wcześniej otrzymanych należności faktorowi. Ten rodzaj faktoringu wymaga jednak wsparcia ubezpieczyciela.

Kiedy wypłacane są środki za fakturę?

Główną zaletą usługi faktoringu jest szybki dostęp do środków uzyskanych za sprzedawane towary lub świadczone usługi. Przedsiębiorca może je uzyskać nawet w dzień wystawienia faktury. Wystarczy, że jedynie udostępni dowód jej wystawienia firmie faktoringowej. Pozwala to na swobodne zarządzanie środkami firmy oraz spokojne planowanie wydatków.

Jakie poniosę koszty?

Koszt usługi faktoringu zależy od konkretnej oferty firmy faktoringowej. Opłata ma postać tak zwanej prowizji faktoringowej, która wyliczana jest jako procentowa wartość od kwoty brutto na fakturze lub od wypłaconej zaliczki. Na ostateczną cenę tego typu usługi ma wpływ przede wszystkim rodzaj wybranego faktoringu. Faktoring bez regresu wiąże się zwykle z większymi kosztami (ze względu na fakt, że to firma faktoringowa przejmuje ryzyko niewypłacalności kontrahentów).

Jeśli potrzebujesz pieniędzy, a męczy Cię bankowość,  sprawdź jak prosto Twoje problemy rozwiąże finansowanie faktur GoMoney.pl!

Jak rozliczać faktoring?

To, w jaki sposób powinno się księgować usługę faktoringu zależy od jej rodzaju. Inaczej wygląda bowiem sytuacja w przypadku faktoringu z regresem, a inaczej w przypadku faktoringu bez regresu. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z księgowaniem faktoringu pełnego (bez regresu) kwotę otrzymaną od faktora zalicza się do przychodów finansowych. Przy księgowaniu faktoringu niepełnego (z regresem) umowę faktoringową można traktować jako umowę kredytu lub pożyczki. Faktorant nie wyksięgowuje więc wierzytelności ze swoich ksiąg rachunkowych, a po pasywnej stronie bilansu pojawia się zobowiązanie o charakterze kredytowym.

Jak faktoring wpływa na zdolność kredytową?

Kolejną zaletą faktoringu jest fakt, że nie wpływa on zupełnie na zdolność kredytową. Nic nie stoi więc na przeszkodzie korzystania zarówno z usługi faktoringu, jak i kredytu bankowego.

Jak podjąć współpracę z firmą faktoringową?

Usługa faktoringowa oferowana jest nie tylko przez firmy faktoringowe, ale również banki. Aby podjąć współpracę z firmą faktoringową, wystarczy zwykle wypełnić wniosek online, podając wszystkie niezbędne dane. Rozpoczęcie współpracy pozbawione jest konieczności spełnienia licznych wymagań. Dlatego też usługa ta ma przewagę nad kredytem bankowym. Sprawdź ofertę GoMoney.pl!

Zostań z nami

Sprawdź inne artykuły