Finansowa encyklopedia

Kiedy faktoring się opłaca? Zobacz 5 typowych przypadków

Każdy przedsiębiorca dobrze wie, że czasami, aby zachować dobre relacje z kontrahentami, warto wydłużyć dla nich terminy płatności za swoje produkty czy usługi. Jednak często zdarza się, że czas oczekiwania na spłatę należności widniejących na fakturze wydłuża się do 60, 90, a w szczególnych przypadkach nawet do 120 dni. Jednak takie wydłużanie terminów, ma negatywny wpływ na płynność finansową firmy. Zamiast gotówki na swoim koncie, po realizacji dostawy lub usługi, klient często widzi opóźnienie, co z kolei powoduje zatory płatnicze. Właśnie w tym celu powstała usługa faktoringu. W jakich 5 sytuacjach opłaca się on najbardziej?

Kto może skorzystać z faktoringu?

Kiedy faktoring się opłaca? Zobacz 5 typowych przypadków

Usługi faktoringowe są świetnym sposobem na to, aby zaplanować i zarządzać budżetem, a także codziennymi zobowiązaniami finansowymi firmy. Często jednak błędnie usługi te kojarzone są jedynie z dużymi i prężnie rozwijającymi się korporacjami, gdzie w grę wchodzą duże należności.

Faktoring jest dla każdego przedsiębiorstwa – nawet takiego, które ma czysto korporacyjną strukturę. Kto w szczególności może i powinien skorzystać z usług faktoringowych? Otóż:

• Faktoring jest przeznaczony dla przedsiębiorstw, które często stosują długie terminy płatności dla swoich kontrahentów lub odraczają je, w efekcie czego przedsiębiorstwo napotyka problemy z uregulowaniem firmowych rachunków.

• Z faktoringu mogą skorzystać właściciele firm, którzy w pewien sposób chcą lub nawet muszą, zabezpieczyć się przed ryzykiem, jakie niosą za sobą zatory płatnicze.

• Faktoring jest rozwiązaniem dla firm, które w pewien sposób poszukują bezpiecznych i sprawdzonych źródeł na sfinansowanie swojej działalności.

• Faktoring jest przeznaczony również dla przedsiębiorców, którym szczególnie zależy na tym, by ich usługi finansowe były kompleksowe, a dzięki temu mogli oni w łatwiejszy sposób zarządzać swoją płynnością finansową.

Dzięki usługom faktoringu dane przedsiębiorstwo może wypracować sobie płynność finansową, a także rozwiązać problemy z kontrahentami, zalegającymi ze spłatą należności. 

Kiedy faktoring się sprawdza i powinno się z niego korzystać?

Faktoring jest usługą skierowaną do firm, które przede wszystkim już na początku mogą pochwalić się w miarę stabilną sytuacją finansowa, ale również stabilnymi i zdrowymi relacjami z kontrahentami. Warto wiedzieć, że faktoring nie rozwiąże problemów firmy, która znajduje się na skraju bankructwa lub jest poważnie zadłużona. Przedstawiamy 5 sytuacji, w których opłaca się przedsiębiorstwu skorzystać z usług faktoringu w GoMoney.pl.

Słaba zdolność kredytowa

Pierwszą z sytuacji, w której firma powinna skorzystać z faktoringu jest słaba zdolność kredytowa. Prowadzenie biznesu to nieustanna walka z czasem. Często występują zatory w płatnościach,  aby zachować płynność finansową, niezbędne jest ubieganie się o wsparcie finansowe w jednej z instytucji bankowych. Jednak z racji np. krótkiej historii kredytowej, firma może nie mieć odpowiedniej zdolności kredytowej, a to uniemożliwi wzięcie kredytu. Sfinansowanie części wydatków z pomocą faktora, pozwoli rozwiązać ten problem.

Współpraca z dużymi firmami, które narzucają terminy płatności

Współpraca z partnerem biznesowym, który stawia twarde warunki w odniesieniu do terminów płatności, może znacznie utrudnić funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Można co prawda negocjować spłaty za poszczególne etapy projektu, jednak terminy ich spłaty często nie podlegają żadnym ustępstwom. Nie będzie to miało dobrego wpływu na płynność finansową firmy. Występują więc sytuacje, w których należy długo czekać na wypłatę od kontrahenta, a tym samy wzrasta ryzyko zatorów. Dzięki faktoringowi można natomiast natychmiast dysponować niezbędną gotówką. 

Posiadanie stałych klientów, których się fakturuje

Kiedy faktoring się opłaca? Zobacz 5 typowych przypadków

Większość firm zwykle opiera swoją działalność na stałych rynkach zbytu, gdzie oferuje produkty i usługi. Klienci z reguły ustalają długie terminy spłaty na fakturach. Zdarzyć się może nawet, że dokonają oni zapłaty po wyznaczonym terminie. Właśnie w takiej sytuacji warto skorzystać z faktoringu. Poprawi to nie tylko sytuacją finansową, ale także pozwoli zapanować nad administracją wierzytelności.

Problemy z utrzymaniem płynności finansowej

Prowadzenie biznesu wymaga prowadzenia bilansu przychodów i kosztów. Mimo iż wszystko może się zgadzać, wciąż z powodu np. niewielkich firmowych oszczędności, można czuć się dość niepewnie. Dodatkowym problemem są oczekiwania kontrahentów, odnośnie do wydłużonych terminów płatności. Wystarczy jedno opóźnienie, a płynność finansowa firmy może zostać poważnie nadwyrężona. Znów rozwiązaniem jest faktoring, który pomoże uwolnić pieniądze, oczekujące w fakturach. Dzięki czemu rozwiążemy problemy z utrzymaniem cash-flow.

Zarabianie w niektórych okresach roku – sezonowość sprzedaży

W przypadku małych firm kumulacja sprzedaży miesza się na przemian z jej zerowym wskaźnikiem w niektórych miesiącach. Wówczas taka działalność nazywa się sezonowością sprzedaży. Oznacza to, że w sezonie niezbędne jest poświęcenie większej ilości środków, a także wydłużenie terminów spłaty. Wszystko to wymusza na przedsiębiorcy poszukiwanie dodatkowych źródeł, na sfinansowanie działalności. Okazuje się, że można je w prosty sposób uzyskać na drodze faktoringu.

Kiedy faktoring się opłaca? Zobacz 5 typowych przypadków

Usługa faktoringu w GoMoney.pl

GoMoney.pl to doskonała i konkurencyjna oferta faktoringowa dla małych, średnich, dużych firmy i start-upów, które są pomijane przez banki. Wystarczy tylko 1 minuta, aby wprowadzić fakturę do elektronicznego systemu, a to wszystko bez zbędnych formalności i dokumentów z Twojej strony. Weryfikacja to tylko 18 sekund.

W ten sposób możesz zyskać od ręki nawet 5 mln zł. Masz przy tym przejrzysty system opłat i możliwość negocjacji cen. Sprawdź faktoring w GoMoney.pl. Wspieramy wszystkie firmy i nie pomijamy żadnych branż.

Zostań z nami

Sprawdź inne artykuły